Lördag – DNF

Nedan publiceras bilder för media och alla andra som vill följa tävlingarna. Alla bilder är gratis att publicera.

Borås Arena görs i ordning för fridykning SM.
Borås Arena görs i ordning för fridykning SM.
Atletmöte innan tävlingarna
Atletmöte innan tävlingarna
Peter, Susanna och Christer agerar starter och inviger dagens tävlingar.
Peter, Susanna och Christer agerar starters och inviger dagens tävlingar.
Robin Sundén (Juniordykarna) vilar inför sitt dyk.
Robin Sundén (Juniordykarna) vilar inför sitt dyk.
Linda Stenman (Juniordykarna) vilar inför sitt dyk.
Linda Stenman (Juniordykarna) vilar inför sitt dyk.
img_4137
Lina Kinner (Örebro Sportdykarklubb) och Jeanette Fredenberg (Stockholm Apnea) väntar på start.
Lina Kinner startar och simmar 56 meter.
Lina Kinner (Örebro Sportdykarklubb) startar och simmar 56 meter.
Lina Kinner (Örebro Sportdykarklubb) och Jeanette Fredenberg (Stockholm Apnea) simmar. Lina Kinner gick upp på 56 meter och Jeanette på 59 meter.
Lina Kinner (Örebro Sportdykarklubb) och Jeanette Fredenberg (Stockholm Apnea) simmar. Lina Kinner gick upp på 56 meter och Jeanette på 59 meter.
Viktor Mårtensson (Active Divers) går upp efter ett stabilt dyk
Viktor Mårtensson (Active Divers) går upp efter ett stabilt dyk
Viktor Mårtensson (Active Divers) går upp efter ett stabilt dyk.
Viktor Mårtensson (Active Divers) går upp efter ett stabilt dyk.
Domarna står och överlägger vilket kort Björn Carlsson (High Coast Apnea) ska få.
Domarna står och överlägger vilket kort Viktor Mårtensson (Active Divers), Peter Bergström (Örebro Sportdykarklubb) och Björn Carlsson (High Coast Apnea) ska få.
Björn Carlsson (High Coast Apnea) gör en dip och får rött kort på 103 meter.
Björn Carlsson (High Coast Apnea) gör en dip och får rött kort på 103 meter.
SMs Speaker Peter Boive står på en stol för att få bättre koll på läget.
SMs Speaker Peter Boive står på en stol för att få bättre koll på läget.
Markus Rydh vänder på 100 meter
Markus Rydh (UDK Tumlaren) vänder på 100 meter. (eller Oskar Särnholm??)
Piero Giobbi värmer upp inför sitt dyk
Piero Giobbi vilar upp inför sitt dyk
Anders Lundberg laddar upp inför sitt dyk.
Anders Lundberg laddar upp inför sitt dyk.
Säkerhetsdykarna har stenkoll.
Säkerhetsdykarna har stenkoll.
img_4201
Helena Rekke (MSDK) väntar på start.
img_4202
Emma Åkerrén (UDK Tumlaren) tog silver med 112 meter.
img_4203
Sofia Tapani (Juniordykarna) tog guld med 118 meter
Emma Åkerrén gör sitt första frånskjut.
Emma Åkerrén (UDK Tumlaren) gör sitt första frånskjut.
Helena Rekke (MSDK) skjuter ifrån.
Helena Rekke (MSDK) skjuter ifrån.
Hans Fogelberg (Juniordykarna) väntar på start.
Hans Fogelberg (Juniordykarna) väntar på start.
Tomas Jonsson (Stockholm Apnea) väntar på Official top.
Tomas Jonsson (Stockholm Apnea) väntar på Official top.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) vänder på 150 meter.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) vänder på 150 meter.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) simmar 159 meter och tar hem guldet.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) simmar 159 meter och tar hem guldet.