Söndag – DYN

Dagens tävlingar är igång!
Dagens tävlingar är igång!
Säkerhetsdykarna är redo.
Säkerhetsdykarna är redo.
Stina Fogelberg startar tävlingen och simmar 75 meter.
Stina Fogelberg (Juniordykarna) startar tävlingen och simmar 75 meter.
img_4237
Patrik Malmqvist (Stockholm Apnea) vänder på 50 meter.
img_4242
Fiammetta Scalfati (Stockholm Apnea) vänder på 50 meter.
img_4244
Fiammetta Scalfati (Stockholm Apnea) påväg mot 100 meter
Robin Sundén (Juniordykarna) vilar sig i form.
Robin Sundén (Juniordykarna) vilar sig i form.
Maria Argentea (Stockholm Apnea) vänder på 50 meter.
Maria Argentea (Stockholm Apnea) vänder på 50 meter.
Peter Bergström (Örebro Sportdykarklubb) vänder på 50 meter.
Peter Bergström (Örebro Sportdykarklubb) vänder på 50 meter.
Jeanette Fredenberg (Stockholm Apnea) vänder på 50 och simmar vidare till 114 meter.
Jeanette Fredenberg (Stockholm Apnea) vänder på 50 och simmar vidare till 114 meter.
Linda Stenman (Juniordykarna) väntar på start.
Linda Stenman (Juniordykarna) väntar på start.
Mats Tybell (LSDK) ventilerar innan sitt dyk.
Mats Tybell (LSDK) ventilerar innan sitt dyk.
Lina Kinner (Örebro Sportdykarklubb) väntar på official top.
Lina Kinner (Örebro Sportdykarklubb) väntar på official top.
Lina, Mats och Linda simmar iväg från starten.
Lina Kinner, Mats Tybell och Linda Stenman simmar iväg från starten.
img_4269
Per Benkowski (UDK Tumlaren) vänder på 100 meter.
img_4276
Per Benkowski (UDK Tumlaren) och Viktor Mårtensson (Active Divers) avslutar sina dyk.
img_4272
Viktor Mårtensson (Active Divers) avslutar sitt dyk efter en vändning på 100 meter.
Anders Lundberg (Juniordykarna) laddar upp.
Anders Lundberg (Juniordykarna) laddar upp.
img_4286
Mats Mårtensson (Active Divers) laddar upp.
Piero Giobbi (Juniordykarna) vilar innan start.
Piero Giobbi (Juniordykarna) vilar innan start.
Torbjörn Nyman (Stockholm Apnea) laddar upp.
Torbjörn Nyman (Stockholm Apnea) laddar upp.
Torbjörn Nyman (Stockholm Apnea) och Piero Giobbi (Juniordykarna) vänder på 100 meter.
Torbjörn Nyman (Stockholm Apnea) och Piero Giobbi (Juniordykarna) vänder på 100 meter.
Torbjörn Nyman (Stockholm Apnea) och Piero Giobbi (Juniordykarna) vänder på 100 meter.
Torbjörn Nyman (Stockholm Apnea) och Piero Giobbi (Juniordykarna) vänder på 100 meter.
Piero Giobbi (Juniordykarna) gör ett felfritt ytprotokoll.
Piero Giobbi (Juniordykarna) gör ett felfritt ytprotokoll.
Publiken håller andan när Robin Gunnarsson (LSDK) simmar 201 meter.
Publiken håller andan när Robin Gunnarsson (LSDK) simmar 201 meter.
img_4316
Robin Gunnarsson (LSDK) vänder på 150 meter.
Johan Hägg (Örebro Sportdykarklubb) vänder på 150 meter.
Johan Hägg (Örebro Sportdykarklubb) vänder på 150 meter.
img_4328
Nicole Edensbo (Juniordykarna) laddar i sista damheatet.
img_4329
Emma Åkerren (UDK Tumlaren) väntar på official top.
img_4330
Sofia Tapani (Juniordykarna) är lugn inför damernas finalheat.
Sofia Tapani (Juniordykarna) simmar mot guldmedaljen.
Sofia Tapani (Juniordykarna) vänder mot guldmedaljen.
Nicole Edensbo (Juniordykarna) tog hem silvret.
Nicole Edensbo (Juniordykarna) tog hem silvret.
Emma Åkerrén tog silver med 151 meter.
Emma Åkerrén (UDK Tumlaren) tog brons med 151 meter.
Nicole Edensbo tog silver.
Nicole Edensbo (Juniordykarna) tog silver.
img_4349
Sofia Tapani (Juniordykarna) går upp och blir åter igen svensk mästare.
img_4359
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) förbereder sig inför ett dyk på över 200 meter.
img_4360
Tomas Jonsson (Stockholm Apnea) laddar upp.
Hans Fogelberg (Juniordykarna) förbereder sig inför SMs längsta dyk.
Hans Fogelberg (Juniordykarna) förbereder sig inför SMs längsta dyk.
img_4365
Domarna dömmer herrarnas finalheat.
img_4366
Tomas Jonsson (Stockholm Apnea) vänder på 200 meter.
Hans Fogelberg (Juniordykarna) vänder på 200 meter.
Hans Fogelberg (Juniordykarna) vänder på 200 meter.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) vänder på 200 meter.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) vänder på 200 meter.
Tomas Jonsson (Stockholm Apnea) går upp efter en vändning på 200 meter.
Tomas Jonsson (Stockholm Apnea) går upp efter en vändning på 200 meter.
img_4382
Hans Fogelberg (Juniordykarna) tar guldet med 205 meter.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) gör en dipp på 207 meter och blir diskvalificerad.
Valdemar Karlsson (Juniordykarna) gör en dipp på 207 meter och blir diskvalificerad.
Hans och Tomas firar guld respektive silver
Hans och Tomas firar guld respektive silver.